Słowo karma oznacza działanie, pracę i czyn.
Karma może być rozumiana jako zasada przyczynowości, w której intencja i działanie jednostki wpływają na jej przyszłe losy. Jest to jednak rozumienie dosyć płytkie, bowiem pod tym pojęciem kryje się coś znacznie głębszego. Czym tak naprawdę jest i jak wpływa na człowieka? Na to pytanie wcale nie tak łatwo jest odpowiedzieć, bo rozumienie karmy jest inne w kulturze wschodu, zachodu, czy południa. A może jej podstawowe znaczenie trzeba przyjąć za pewnik, bez zbędnych pytań?
Co tak naprawdę kryje się pod tajemnym określeniem podpowiada nauka, a konkretniej trzecia zasada dynamiki Newtona (każdej akcji towarzyszy reakcja). Zna ją chyba każdy. W końcu, czym innym jest nasze życie niż niekończącym się zbiorem akcji i reakcji?
Akcją zwykle nazywamy fakt lub proces osiągania celu. Reakcja jest zaś uczuciem lub działaniem wywołanym daną akcją. Jak widać, aby podjąć dane działanie, trzeba wcześniej ustalić cel, który chcemy przez nie osiągnąć.
Aktywni ludzie są świadomi tego, co pragną osiągnąć, reaktywni kierują się bodźcami. Pierwsi planują i stawiają na swoim, dopinają. Drudzy kierują się impulsami, a do działania potrzebują bodźców. Spytacie jednak co ma wspólnego karma z tym że jedni ludzie są bierni, a drudzy zaradni życiowo. Okazuje się, że bardzo dużo. O tym jednak przeczytacie już na drugiej stronie.
Chyba ktoś się nie popisał. 20 kwietnia to Baran, a nie Byk. W każdym razie trzy razy z rzędu to Baran, a co cztery lata, w roku przestępnym to Byk.